O nama

Porijeklo projekta

Kllik na fotografiju može proširiti izbor na stranicu sa 23 različita jezika (koristite ← kako bi se vratili na stranicu)
Kllik na fotografiju može proširiti izbor na stranicu sa 23 različita jezika (koristite ← kako bi se vratili na stranicu)

Posljednih dvadeset godina različite grupe unutar organizacije International Union for the Conservation of Nature (IUCN) surađuju s drugim različitim organizacijama kako bi se priroda zaštitila na više načina a ne samo zaštitom pojedinh vrsta i područja. Tijekom 2002. godine izvješće Vijeća Europe dovelo je do početka dvaju projekata za Europsku komisiju. Prvi od tih projekata spojio je rad lovaca, ribolovaca te sakupljača bilja i šumskih plodova kako bi zajedno pokazali da je potrošnja njihovih vlastitih sredstava koju na bavljenje navedenim aktivnostima jednako velika kao i grantovi iz Zajedničke poljoprivrede politike (Common Agricultural Policy).

Drugi projekt ukazao je na vrijednost lokalnih zajednica, poljoprivrednika, šumara te ostalih dionika koji koriste prirodna dobra u zaštiti prirode. Na ovaj način je pomognuto da se uvjeri Europska komisija kako je obnova prirodnih resursa jedan od ključnih ciljeva za provedbu do 2020. godine. Podizanje prve internetske stranice, na 23 različita jezika, pokazala je koliko doprinose različite aktivnosti u prirodi (vidite poveznicu ispod), te su na taj način povezani IUCN zajedno sa Game and Wildlife Conservation Trust (GWCT) u Velikoj Britaniji zajedno sa rastućom organizacijom Wildlife Estates initiative of the European Landowners Organisation (ELO).

Naši razlozi

Sokolari su obnovili populaciju sivih sokolova koji gnijezde na stablima
Sokolari su obnovili populaciju sivih sokolova koji gnijezde na stablima

Druga grupa koja dugi niz godina radi s IUCN je Međunarodna asocijacija za sokolarenje i zaštitu ptica grabljivica (IAF). Sokolari su bili pioniri u osmišljavanju načina obnove populacije vrsta, konkretno ptica grabljivica, tijekom 70.-tih godina 20. stoljeća, u razdoblju intenzivne uporabe pesticida. IAF je pokazao kulturne i zaštitarske vrijednosti sokolarstva kako bi dobili zaštitu UNESCO-a a IAF-ovo članstvo od 80 zemalja širom Svijeta je najveća svjetska volonterska mreža udruga koje koriste prirodne resurse na održiv način.

IAF i IUCN rade zajedno s BirdLife International te Convention of Conservation of Migratory Species (CMS) na višejezičnom portalu za ljude širom Azije u svrhu zaštite stepskog sokola. Taj rad je iznjedrio i razmišljanja "Zašto ne stvoriti internetske stranice koje će dati informacije o očuvanju prirodnog bogatstva Europe? Može li takva stranica pomoći ljudima diljem Europe kako bi ih se uključilo u poboljšanje svog lokalnog prirodnog okruženja? Idemo vidjeti!

Pomozite nam!

Molimo vas da podijelite informacije o ovoj stranici čija je namjera da bude za sve one koji žele vidjeti trčke ali i divlje vrste cvijeća, leptire, pčele i mnoge druge vrste koje dijele stanište s trčkama. Kako bi obnovili prirodno bogatstvo diljem Europe zajedno se trebamo potruditi da ostavimo zakorovljene rubove intenzivno obrađenih oranica, zakorovljene dijelove uz ceste, u parkovima pa čak i vrtovima ako na taj način možemo pomoći očuvanje određenih vrsta divljih životinja.

Može se napraviti!

Mjerenja 2004.-2010. (sivo) za parove trčki u područjima gdje se provode mjere zaštite trčke (krugovi) nasuprot kontroli (trokuti) (© GWCT)
Mjerenja 2004.-2010. (sivo) za parove trčki u područjima gdje se provode mjere zaštite trčke (krugovi) nasuprot kontroli (trokuti) (© GWCT)
 

Grafikon prikazuje obnovu populacije trčke na području Sussex kroz gospodarenje prema naputku istraživanja provedenog od GWCT. Dugogodišnji pad populacije je zaustavljen i brojnost se povećala dok je suprotno tome brojnost trčke ostala niska na području s kojim je vršena usporedba u blizini.

 

Kako bi saznali više što moramo činiti,molimo vas pogledajte stranice kako gospodariti staništem i ostalim vrstama koje utječu na život trčki.

Na web stranici

Stranica Game and Wildlife Conservation Trust dati će vam više informacija o trčki i ostalim vrstama.

Možete se pridružiti na način da kontaktirate nacionalni Perdixnet u vašoj zemlji.

Pogledajte ideje o zaštiti prirode kroz različite aktivnosti u prirodi.

Ovu stranicu vodi International Mađunarodna asocijacija za sokolarenje i zaštitu ptica grabljivica (IAF) uz podršku International Union for Conservation of Nature i Game and Wildlife Conservation Trust.