Оселища, що відновлюються

Куріпки відкладають по 10-20 яєць. За умови належного забезпечення натуральною їжею, включно з насінням рослин протягом року та комахами, коли молодняк швидко росте, їхня популяція може швидко збільшуватися. Однак, як вид, що може процвітати, наземні гнізда та тіло, які найкраще можна описати як пухнасті клубочки, також привабливі як їжа для багатьох хижаків. Тому вони найкраще процвітають на ділянках, з хорошим покривом, який захищає їх від ссавців, поки вони відкладають і висиджують чисельні яйця, або з кількома деревами, на які сідають канюки, яструби і воронові (див. посилання "Хижаки" в Меню). Там, де фермери залишають дуже мало зерна після збору урожаю, стають важливими інші придатні зернові (або штучне розведення). Високий рівень різноманіття дикорослої рослинності є дуже бажаним для забезпечення насінням протягом року та для підтримки курчат куріпок та інших птахів на фермерських угіддях.

Вимоги до оселищ сірої куріпки змінюються протягом року відповідно до життєвого циклу цього виду. Так,потреба і їж та укритті від хижаків і поганої погоди змінюється протягом періоду гніздування, виведення пташенят та після жнив. На кожній з цих стадій потрібне придатне оселище. Втрата чи деградація оселищ на кожній із стадій відрізняється в різних країнах та на різних територіях. Діапазон дій з відтворення належного розмаїття дикорослих рослин також варіює для приватних і суспільних земель, що використовуються для сільського господарства, садівництва край поля, парків та для інших цілей, а також для узбіч.

Висиджування яєць та оселища, де виростає потомство

Профіль межі поля з оселищами з гніздами куріпок (© GWCT)
Профіль межі поля з оселищами з гніздами куріпок (© GWCT)

Куріпки знаходяться на гніздах протягом 5-6 тижнів, включно з відкладанням яєць і висиджуванням великих кладок. Той факт, що покрив, який не дає хижакам, таким як ссавці та хижі птахи (які можуть вбити самку), а також вороновим, що знищують яйця, а також забезпечує хороший дренаж у разі дощу, робить його роль виключно важливим. Діаграма показує піднятий край з загорожами між полями. Високі трав'яні купини та щільна рослинність забезпечує покрив для гнізд. У разі відсутності рослинності по краях полів, смуги трав'яних купин на полях, які є притулком для комах, допомагають підтримувати комах, котрі поїдають шкідників врожаїв, а також забезпечують місця для гніздівлі.

Щодо молодняка куріпок, то близькі до гнідзовищ оселища мають добре захищати від жижаків і забезпечувати їжу. Високорослі злакові добре захищає від хижаків. Разом з тим, хоча головний цілорічний раціон куріпок складає зерно й інше насіння, вони також потребують і комах, особливо сидячочеревних, для пташенят, які підростають. Відповідні комахи живуть на різних рослинах, що ростуть серед зернових та на межах полів за умов збереження смуг 6-24 м, які не обробляють гербіцидами та інсектицидами. Можна використовувати фунгіциди та деякі гербіциди для знищення найбільших шкідників восени. Якщо немає альтернатив для використання засобів боротьби із шкідниками (біоцидів) влітку, розпилювач має бути вимкнений на відстані 12 м ві краю поля.

Дослідження показали, що 3-7% відповідної рослинності можу бути достатнім для підтримки розмноження куріпок на оброблюваних землях. Оскільки хижаки найлегше виявляють лінійні об'єкти, економічною альтернативою вузьким межам полів може стати висівання ширшої смуги квіткових для виробництва біогазу. Доля підтримки пізніх виводків куріпки ці та інші межі не слід викошувати аж до середини серпня. Квіткові смуги та насипи, що є схованками для жуків, краще не косити протягом року, щоб забезпечити покрив та насіння від дворічних рослин. Для зменшення хижацтва на цих слугах і насипах, слід переконатися, що вони не примикають до країв полів.

Після збирання зернових

Куріпки взимку вилазять з-під стерні  (© M Williams)
Куріпки взимку вилазять з-під стерні (© M Williams)

На сучасних оброблюваних землях можна знайти достатньо першокласної їжі взимку. Поля зазвичай виглядають голими, тому укриття від хижаків є також важливим. Дуже важливо залишати стерню якомога довше після жнив. Стерню можна покращити, якщо туди підсівати рослини, які забезпечують ґрунт азотом, а куріпок -- їжею (як рослинною, так і комахами), а також покрив протягом зими. Насіяні смуги лободи (або проса) та кучерявої капусти забезпечують їжею та укриттям навіть після невеликих снігопадів, особливо в місцях, розташованих на значних відстанях від лісів. На некультивованих територіях слід підтримувати дикі види, які дають багато насіння, такі як лобода ( яку англійською мовою влучно називають жирною куркою). Також можна використовувати годівнички, найкраще такі, що захищені від хижаків, які можуть красти зерно, а також із захистом від інших прихованих нападників. Відвідайте національні сайти, на які є посилання нижче, щоб більше дізнатися про дизайн таких годівничок та про оселища у вашій країні.

Як оселища куріпки спливають на інші види

Оселища, де добре почуваються куріпки, також підходять і іншим видам. Максимальное обмеження використання пестицидів і гербіцидів сприяє рослинам, які приносять користь людям і комахам (їжа для багатьох видів, а також запилення). Не кажучи вже про красу метеликів і джмелів, комахи і насіння дикорослих рослин, якими харчуються куріпки, підтримують і інших птахів, які вже стали рідкісними на оброблюваних землях. Межі, краї полів для куріпок і квіткові смуги є оселищами для комах, що поїдають шкідників врожаїв. Межі можуть також мати загорожі, захищаючи поля від вітрів, забезпечуючи гніздовий покрив для інших птахів та харчі взимку. Разом з тим, загорожі не повинні бути високими, або мати більше, ніж 10 дерев на кілометр межі поля, оскільки на них сідають ящери чи воронові. Інші рідкісні види також можна підтримати менеджментом, щоб зменшити хижацтво на куріпок.

В Інтернеті

Ваш національний сайт Perdix описує можливості для менеджменту оселищ сірої куріпки та інших видів у вашій країні.